Környezettudatos, megfontolt életünk segítheti a rezsiköltségek csökkentését, ezen kívül védi a bolygónkat, és hozzájárul ahhoz, hogy a természeti környezetünk élő és élvezhető maradjon.
Az egyik legkevésbé kihasznált, láthatatlan energiaforrásunk az a többlet, amely a takarékossági intézkedésekkel szabadítható fel. Tehát a legfontosabb cél, hogy takarékoskodjunk az energiával. Egy ingatlan teljes energiaköltsége 60-70 % fűtés, 15-20 % melegvíz előállítás, 8-12 % hűtés; 10% elektromos berendezések (szórakoztató elektronika, háztartási gépek, stb.), 2-4 % világítás. Javaslataink, tanácsaink célja az, hogy hatékonyabbá váljon a mindennapi energiafelhasználás, és segítsünk jobban kézben tartani az energiafogyasztást, ami várhatóan egyúttal az energiaszámlák csökkenését is eredményezi.
Mindezek figyelembevételével alapvetően ezen költségek csökkentésére két lehetőséget látunk:
- Költségtakarékos üzemeltetés.
Ezzel kapcsolatos üzemeltetési javaslatok, praktikák alkalmazása a mindennapi életben, melyeket az általános gyakorlati tapasztalatainkra alapozva tesszük.
- Fejlesztési javaslatok, melyek egyszeri, viszont megtérülő beruházással megvalósíthatók.
Üzemeltetési tanácsok, javaslatok a hűtés-fűtéssel kapcsolatban:
- Javasolt a fűtést ellátó kazán beállításainak módosítása, az időprogram, és az előremenő hőfokok tekintetében. Pl. radiátoros fűtés esetén javasolt az 50 °C-os előremenő hőfok beállítása.
- Javasolt a melegvíztárolók beállításának módosítása a tárolt víz hőmérsékletének tekintetében. A melegvíztározók vízhőmérsékletét célszerű 45-50 fokban maximalizálni.
- Akik rendelkeznek inverteres klímaberendezéssel, célszerű a fűtést is ezzel a berendezéssel megoldani, ezzel csökkentve az épület gázfogyasztását.
- Azokban a helyiségekben, ahol nincs fűtésre alkalmas klímaberendezés, csak ott javasolt radiátorokkal fűteni és a termosztatikus szelepekkel az ajánlott hőmérsékletet (max. 20-22 °C)-ra beállítani.
- A fűtési időszakban a helyiségek hőmérséklet szabályozását minden esetben a fűtésrendszerrel (ahol van klíma ott azzal, ahol nincs ott radiátorral), lehetőség szerint a távirányítókkal, termosztáttal vagy radiátoros helyiségekben a fűtőtesten található szabályozóval javasolt megtenni. Ablaknyitással hőmérsékletet szabályozni pazarlás!
- A helyiség felmelegítésénél a termosztatikus szabályzón ne használjunk magasabb fokozatot, mint az elérni kívánt hőmérséklet.
- Hosszabb használaton kívüli időszakokban csak temperáló fűtést célszerű alkalmazni 5-8°C – on.
- Rövidebb használaton kívüli időszakokban a fűtés hőmérsékletét célszerű 16-18°C-ra beállítani. Ennél alacsonyabbra visszavenni nem érdemes, mert a visszafűtés nagyobb energiafelhasználással járhat.
- Télen a szellőztetés során az ablak rövid ideig tartó teljes kinyitására, illetve a rövid ideig tartó, keresztirányú szellőztetésre kell törekedni.
- A fűtőtestek el- és letakarása egyáltalán nem javasolt, mert azzal a fűtés hatékonysága a felére is csökkenhet.
- Lehetőség szerint használni kell a természetes hűtési és fűtési lehetőségeket (pl.: függöny, reluxa, redőny, ablakpárna stb.)
- A mosógép használata során lehetőség szerint az energiatakarékos program, és a 30 °C-on történő mosás alkalmazandó. Persze előfordulhat olyan helyzet, amikor higiéniai szempontok ettől eltérő mosási hőmérsékletet, módszert indokolnak.
- Mosogatás során folyóvíz-használat csak az öblítés közben javasolt.
- A csaptelepeket használat után teljesen, csepegésmentesen zárjuk el. Kivétel ez alól a kis elektromos vízmelegítő bojler csaptelepe, amelynek csöpögése a túlnyomást hivatott kiegyenlíteni.
Villamosenergia felhasználás csökkentési javaslatok, tanácsok:
- A villamos energia felhasználásának csökkentése érdekében a használatban lévő elektromos készülékeket a használat végeztével szükséges kikapcsolni, nem elegendő készenléti (ún. stand-by) módba helyezni.
- Amennyiben erre van lehetőség, a kapcsolóval rendelkező dugalj kikapcsolásával az elektromos készüléket le kell választani a villamosenergiahálózatról. A készülékek kikapcsolásáról, hálózatról való leválasztásáról minden esetben meg kell győződni a készülékek használatát követően.
- A lámpák használata csak tevékenység végzése közben indokolt, azokat a szükséges tevékenység elvégzését, illetve a helyiség elhagyását követően minden esetben le kell kapcsolni. A lámpák használatát lehetőség szerint kerülni és mérsékelni kell. Ha lehetséges, használjunk természetes fényt vagy célzott megvilágítást nyújtó fényforrást, pl. íróasztali LED-es lámpát.
Egyszeri beruházási, fejlesztési javaslatok:
- Az otthonunkban található világítótesteket cseréjük LED fényforrásokra.
- Modern, inverteres klímaberendezések telepítése segíthet megoldani a fűtést-hűtést.
- Nyílt égésterű kazánok lecserélése levegő-víz hőszivattyúkra, mely a fűtés mellett a melegvíz igényt is kielégítené.
- Napkollektorok telepítésével a használati melegvíz rendszerre lehet rádolgozni. mellyel szintén energiát lehet spórolni. Ezekkel a rendszerekkel lehetővé tehetjük az épület gázhálózatról történő teljes leválását.
- Napelemek telepítése. Mely többek között a fűtés és melegvíz előállításának elektromos igényét is kiszolgálja.
- Az épület fa-nyílászáróinak felülvizsgálata és annak eredményeképpen esetleges cseréje, felújítása.