Magyarországon már több mint tíz éve tilos a kezeletlen fa és a papír kivételével minden hulladék elégetése, mégis gyakran találkozhatunk ennek ellentmondó gyakorlattal. Pedig a jól megválasztott tüzelő nemcsak otthonunk melegét adja, de óvhatjuk vele a környezetet és az egészségünket is.
Kulcskérdés a tüzelőanyag minősége
Bár fűtésre szinte minden fafajta jól használható, mégis elsősorban az ún. keményfák ajánlottak erre a célra. A keményfák közé sorolható az akác, a tölgy, a bükk vagy a gyertyán is. Ezek fűtőértéke nagyjából 30 százalékkal több, mint a gyengébb fafajtáké, amilyen a nyárfa vagy a jegenyefenyő is.
A fa típusa mellett, annak nedvességtartalma is befolyásolja a fűtőértéket. Egy frissen kivágott fa tömegének a fele víz, így bár a fa nehezebb, valójában nem lesz tőle melegebb a lakás, mivel a fából a víz az elégetés közben párolog el, és így a meleg a kéményen keresztül távozik a vízből keletkezett gőzzel.
A nedves, vizes fa elégetése kimondottan környezetkárosító is. Mivel a nagy nedvességtartalom gátolja a magasabb égési hőmérséklet kialakulását, így az égés közben sokkal több korom és egyéb, a környezetre káros anyag keletkezik. Kerüljük az olyan fákat is, melyeket korábban vegyszerrel, gombaölőszerekkel kezeltek, mert a kéményen távozó füsttel mérgező, rákkeltő anyagok kerülnek a levegőbe.
A megfelelő nedvességtartalom eléréséhez szárítanunk kell a fát, amihez megfelelő tárolásra van szükség. Ehhez érdemes néhány szabályt betartani:
- Felfűrészelt, hasított formában jobban szárad téli tüzelőnk
- A tárolóhely legyen fedett, de valamelyest nyitott, hogy a csapadéktól minél védettebb legyen, de a száradást elősegítve jól szellőzzön
- A legalsó réteg fát ne közvetlenül a földre tegyük, hagyjunk 15-20 cm-t a talaj és a fa között, így nem veszi át annak nedvességét
- A farakás mögött hagyjunk 5-10 cm szabad helyet, így a szél könnyebben átjárhatja, segítve a gyorsabb száradást
- A fa kiszáradására ajánlott legalább egy, de akár két évet is hagyni, így érdemes előre gondolkodni a tűzifa beszerzésénél.
Mérgező anyagok sorát lélegezzük be
A helytelen tüzelés következményeként számtalan mérgező anyagot juttathatunk a levegőbe, melyeket belélegezve magunkat is veszélyeztetjük.
- Szénmonoxid – Csendes gyilkosnak is nevezik, miután színtelen, szagtalan, ízetlen mégis erősen mérgező gáz. Enyhébb esetben egyebek mellett látási zavarokat, kábultságot, fejfájást, fülzúgást, hányingert, szédülést okoz, súlyosabb esetben viszont oxigénhiányos állapot is kialakulhat a szervezetben. Szerencsére ma már egy szénmonoxid érzékelővel egyszerűen megelőzhetjük a bajt.
- Kéndioxid – A téli időszakban jelentkező, londoni típusú szmog egyik alkotóeleme. Komoly szerepet játszik az asztma kialakulásában. Nehézlégzést, hörghurutot is okozhat.
- Nitrogén-oxid – Egy irritáló hatású gáz, mely csökkent tüdőfunkciót és egyéb légzőszervi tünetek megjelenését eredményezheti. Az asztmával és más légzőszervi betegséggel küzdők számára nagyobb veszélyt jelent.
- Kisméretű szálló por, aeroszol – A tömegükhöz képest nagy felülettel rendelkező részecskék, melyekre különféle mérgező anyagok, baktériumok, vírusok tapadhatnak. Ezek belélegezve rövidtávon nehézlégzést, köhögést váltanak ki, hosszabb távon pedig különféle légzőszervi, szív és érrendszeri betegségeket idézhetnek elő. Általánosan elmondható, hogy minél kisebb a részecske, annál „távolabb” jut a szervezetben.
Végül pedig jöjjön a környezetbarát tüzelés 10 parancsolata:
- Fűtési és meleg víz előállítási igényemnek és lehetőségimnek megfelelő, a lehető legkörnyezetbarátabb tüzelőberendezést telepítem otthonomba.
- A tüzelőberendezést és a hozzá tartozó kéményrendszert szakember segítségével helyezem üzembe.
- Felelős erdőgazdálkodásból származó tűzifát vásárolok.
- A tűzifát időjárásálló tűzifatárolóban szárítom legalább 12 hónapig.
- A tüzelőberendezést környezetbarát módon rakom meg és gyújtom be.
- A tüzelés során biztosítom a szükséges égéslevegőt.
- Gondoskodom otthonomban a megfelelő hőszigetelés kialakításáról.
- A tüzelőanyaggal takarékoskodom, a hőmérsékletet a takarékosság figyelembe vételével állítom be.
- Gondoskodom a tüzelőberendezés és a kémény rendszeres, szakember által történő felülvizsgálatáról és karbantartásáról.
- Soha nem égetek hulladékot, PET-palackot, kezelt fát, bútorlapot, színes papírt, ruhát vagy üzemanyagot.