Tartsd meg az őszi lombot és segíts a sünöknek átvészelni a telet!
Az ősz beköszöntével számos állat keres menedéket a kertekben és parkokban, többek között a védett keleti sün (Erinaceus roumanicus) is, amely szívesen választja az összegyűjtött levél- és rőzsehalmokat búvóhelyül. Egy kis odafigyeléssel, óvatossággal és néhány tanács megfogadásával elkerülhető, hogy kárt tegyünk ezekben az állatokban a kertrendezés során.
A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) több tanácsot is ad, hogy mire figyeljünk a kertrendezés során:
Kerüljük a vasvilla használatát a rakások átvizsgálásakor vagy eltávolításakor. Ehelyett érdemes egy szerszámnyéllel vagy hosszú bottal átnézni a halmot, illetve kesztyűben kézzel is átforgathatjuk a leveleket és ágakat, hogy meggyőződjünk arról, nincs-e alatta állat. A sün a zaj hatására összegömbölyödik, és a tüskéihez tapadó levelek miatt nehezebben észrevehető, ezért figyeljünk a gömbölyded formákra, amelyek akár ki is gurulhatnak a kupacból.
Soha ne gyújtsuk fel a rakásokat! Egyrészt rendkívül környezetszennyező, ráadásul az avarégetés tilos is. Másrészt a sünök a veszélyre összegömbölyödéssel reagálnak, így nem képesek elmenekülni, és a tűzben elpusztulnak. A lehullott avart égetés helyett komposztáljuk, ezzel sokat tehetünk a környezetünkért is.
Abban az esetben, ha a levélhalom megbontásakor sünfészket találunk, ne vegyük ki a kölyköket, nem szorulnak segítségre, hagyjuk, hogy a nőstény viselje az első hetekben szinte magatehetetlen, vak kölykök gondját. Azzal segíthetünk, ha elegendő mennyiségű levelet és ágat visszahelyezünk a talált fészekre. Amennyiben lehetséges, a halmok felszámolását érdemes elhalasztani addig, amíg a kölykök megerősödnek, és elkezdik követni anyjukat a vadászatra, ez jellemzően a születéstől számítva 4-5 hét.
Abban az esetben, ha a lomb- és rőzserakások elbontása nem elkerülhető, alakítsunk ki a közelben egy alternatív búvóhelyet. Ezenkívül léteznek mesterséges, úgynevezett süngarázsok is, amelyekkel a magányosan pihenő felnőtt állat, valamint kölykeivel együtt a nőstény is áttelepíthető. Ezt érdemes bokrok között elhelyeznünk.
Nem csak télen érdemes figyelni! Az éjszakai életmódot folytató keleti sün sok esetben választja az év más részében is nappali búvóhelyül a kertekben, parkokban felhalmozott lomb- és rőzserakásokat. A nőstények itt is ellenek, ezért, ha nem vagyunk kellően elővigyázatosak, figyelmesek a kertrendezés során, az könnyen teljes süncsaládok pusztulását is okozhatja. Legyünk különös figyelemmel a május–júniusi sünellési időszakban, amikor a menedékekben a hetekig vak, és szinte magatehetetlen kölykök is ott rejtőzhetnek.